תמונות חופש אורגניות – הסודות שלי לחיפוש תמונות

אחד הדברים שלא לימדו אותי אף פעם, גם לא באקדמיה, זה איך ואיפה לחפש תמונות. למדתי לבד במשך הזמן, עם הצרכים שהתבהרו לי והכל תוך השתנות והתפתחות האינטרנט בעשור האחרון 🙂

בימים העליזים ההם בחולון היינו מייצרים דימויים כל הזמן – מאיירים, מצלמים, מעבדים, ואני לפחות גם הייתי גוזרת, מדביקה ומדפיסה הדפסים. כשאני חושבת על זה עכשיו אפילו גירדתי וגיהצתי, חרטתי ופיסלתי, הלחמתי וניסרתי, פיזרתי וריססתי, תפרתי וגזרתי ועוד.

בחיים האמיתיים נדרשים גם קיצורי דרך, והרבה פעמים אני משתמשת בדימויים מן המוכן. לפעמים כחומרי גלם, אבל גם תמונה בפני עצמה, איורים ואייקונים וקטוריים. וכמובן שהרבה חיפושים נדרשים לי לצורך רפרנסים לרישום ואיור וגם סתם להשראה.

אז…

איפה יש תמונות חינם?

איפה לקנות תמונות אם אני צריכה ויכולה לשלם?

איפה למצוא דימויים ישראליים טובים, שלא נראים כמו אימג' בנק?

איפה יש רקעים טובים וחומרי גלם אחרים?

מה זה שימוש לא מסחרי?

איך נכון לתת קרדיט לצלמים?

איפה אפשר להשיג איורים ואייקונים? יש גם בחינם?

האם האיכות תתאים לדפוס או רק לאינטרנט?

זאת רשימת השאלות והבעיות שאני נתקלת בהן כמעצבת וכעורכת תוכן באינטרנט. בינתיים למדתי כמה דברים ואשמח לשתף בידע שאספתי עד עכשיו, כדי לעשות סדר בבלגאן בשבילי ובשביל כל מי שנתקל/ת בשאלות דומות…

קודם כל חשוב לומר, אני לא מדברת על חיפוש תמונות רגיל בגוגל. שם בודאי ניתן למצוא שפע תמונות, אבל רובן מוגנות בזכויות יוצרים. אני מדברת על שימוש חוקי והוגן בתמונות, תוך בדיקה והבנה מה מותר או אסור לעשות בתמונה שמצאתי, ותוך כבוד ליוצר/ת. לא בהכרח מדובר על תשלום עבור השימוש, אבל גם קרדיט נאות ושימוש הוגן נחשבים בעיני מאד, אני מנסה לא לפגוע באף אחד, וזה היחס שגם אני מצפה לו.

—> חינם

יש המון מאגרי תמונות ללא תשלום – תמונות יפות, מגוונות וחלקן גם באיכות דפוס (לרוב לא לגדלים ענקיים). האימג'ים מוצעים להורדה בחינם, וכל אתר או מאגר כזה מפרט את סוג הרשיון של התמונות – כלומר, באילו תנאים ניתן להשתמש בהן. תמיד יש כפתור שמוביל לתנאי השימוש, וכדאי לחפש אותו.

מאגרי חינם בינלאומיים שאני משתמת בהם בדרך כלל: morguefile, freepik, בויקיפדיה עצמה לפי הערך או Wikimedia Commons . עוד מאגרים טובים  ברשימת הקישורים בסוף הפוסט.

ישנם גם מאגרי תמונות stock photos שהם כן בתשלום, אבל תשלום נמוך יחסית והתמונות באיכות טובה. המאגרים שאני משתמשת בהם הכי הרבה, נוחים לחיפוש עם תמונות טובות ולא יקרות: istockphoto, fotolia, shutterstock, canstock

—> חופשי

רשיון קריאייטיב קומונז – Creative Commons – זהו ארגון ללא כוונת רווח, שפיתח אפשרות חוקית לחלוק יצירות ולאפשר לציבור להשתמש בהן, בלי לוותר על זכויות היוצרים לגמרי, אלא לדייק אותן לפי הצורך ואופן השימוש שמתאים ליוצר. כפי שנאמר בסרטון שמסביר את העקרונות: ברוכים הבאים לעולם חדש, בו שיתוף הפעולה שולט!

אתר קריאייטיב קומונז בעברית

עשיתי  ניסוי קטן, ואני משחררת כאן ברשיון cc-by-nc-sa את האינפוגרפיקה הקטנה שעשיתי. זה אומר שאני מרשה לכל המעוניין/ת להשתמש בה לצרכים שונים, לפי מה שהרשיון מפרט, וכדי להבין מה אומר הרשיון הזה – ההסבר בתוך האינפוגרפיקה עצמה 🙂

cc_info1הסבר על האפשרויות ברשיון CC – טלי איזנר פרידמן

 את הרשיון בחרתי כאן וקיבלתי קוד לשתול באתר, שיצר את כל זה:
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

רשיון נחלת הכלל / public domain – היצירות לשימוש חופשי, ללא צורך לבקש רשות, ללא חשש מתביעות וללא חובת תשלום תמלוגים. זה כולל:

1.יצירות מתאריך שעדיין לא נקבעו בו דיני זכויות יוצרים

2. יצירות שאינן עומדות בקריטריונים להגנה בחוק זכויות יוצרים.

3. יצירות שתקופת ההגנה עליהן הסתיימה (בישראל לרוב 70 שנה אחרי מות היוצר), או שהיוצר ויתר על הזכויות שלו.

הסבר קצר על זכויות יוצרים בישראל – באתר קריאייטיב קומונז

דף הפייסבוק בנושא זכויות יוצרים – כולל חוזה עבודה ליוצרים חזותיים. מידע מעולה אחרי הרבה עבודה שהושקעה על ידי מאיירים ועורכי דין.

מה זה שימוש מסחרי? – למתקדמים. סקר מעמיק שנעשה בארגון קריאייטיב קומונז, המאמר באנגלית.

—> אורגני

רק להזכיר, שבכל מקרה תמיד אפשר לעשות חיפוש בגוגל, ולמצוא את המקור המתאים. זו לפעמים הדרך הטובה, אני משתמשת בחיפוש גוגל בעיקר כשאני צריכה קובץ וקטורי, וגם כאשר אני רוצה תמונות רק לרפרנס, כדי לצייר או לראות פלטה צבעונית וכו', ולא להשתמש בהן ממש בתוך העבודה.

אחרת אני מעדיפה לחפש באתר או מאגר מסויים, שאני יודעת מראש שהוא לשימוש חופשי.

בחיפוש התמונות של גוגל יש גם אפשרות לסנן לפי רשיון (וגם לפי צבע, גודל ועוד). וגם כדאי לחפש עם המילה free זה בדרך כלל מוביל למאגרים חופשיים.

רשימת הקישורים שלי – מקורות טובים לתמונות!

חיפוש מתקדם בפליקר
כמובן להשתמש בסינון לפי סוג הרשיון. תמונות מדהימות ומגוון אינסופי.
יתרון חשוב: אפשר למצוא צילומים מישראל של מקומות וישובים, ארועים אקטואליים, ואף סלבז לפעמים.
מנסיוני, רוב גדול של התמונות ברשיון CC בפליקר, מוגבלות לשימוש לא מסחרי. לתשומת הלב.
טיפ: כשעומדים עם העכבר על הקישור בצד ימין למטה שבו כתוב some rights reserved, ניתן לראות את סוג הרשיון ולא צריך להוריד סתם תמונה שלא מתאימה. הנה צילום מסך להמחשה:

screen-flickr-cc

פיקיוויקי
מאגר  ישראלי לתמונות חופשיות. צריך לתת קרדיט. התמונות מארכיונים של ארגונים ויישובים, היסטוריה, אקטואליה, טבע, תיירות. מגוון ומעולה! האיכות משתנה, הרבה תמונות הן ישנות וסרוקות, לכן לא תמיד יתאים לדפוס.

פליקר – The commons
תמונות בנחלת הכלל. בעיקר ישנות, נושאים מגוונים מאד. יש דברים מגניבים, הרבה וינטג', מצאתי אפילו תמונות מישראל.

image after
אני נאמנה למאגר הזה לאורך שנים, יש בו תמונות גולמיות שיכולות לשמש כרקעים או חומרי גלם לעבודה בפוטושופ, באיכות ממש גבוהה שמתאימה לדפוס.
(יש עוד המון אתרים של  טקסטורות חינמיות שאפשר למצוא בהם מפרווה של זברה ועד קיר בלוקים, אבל זה האתר שאני הכי משתמשת בו – למשל עצים, שמים, חול, זכוכיות וכו').

All-Silhouettes.com
טוב זה אולי סוד גדול, אבל אני חולקת אותו בכל זאת… וקטורים חינמיים של צלליות במגוון שקשה להאמין. מאד שימושי לפעמים. אל תגלו.

יש עוד המוני אתרים מיוחדים וטובים, אבל אם לומר את האמת אלו הקבועים והנאמנים שלי. יש לי כל מיני קישורים ששמרתי במהלך השנים אך לא ממש השתמשתי, אני סומכת על גוגל שברגע האמת יעזור לי למצוא מה שאני צריכה. אשמח להצעות, שאלות ופנינים משלכם.

girl costume1

קישורים – מאגרי תמונות ומידע נוסף

רשימת מקורות בויקיפדיה

רשימת החינמיים של אלכסון

לופה בלוג – תמונות חופשיות לשימוש – רשימת מקורות

לבלוגרים – אצל מעין אלכסנדר – אינטרנט להשפעה ושינוי חברתי:

איפה מוצאים תמונות חופשיות לשימוש באינטרנט

תמונות חופשיות לשימוש באינטרנט: רשימות קישורים והמלצות

מודעות פרסומת

תגובה אחת ל-“תמונות חופש אורגניות – הסודות שלי לחיפוש תמונות

  1. הי טלי, תודה על הפוסט ותודה על הלינקים אלי. אני גם מעדיפה חיפוש במאגרים שמצהירים שהתמונות חופשיות לשיוש. לגוגל יש עכשיו פרמטר של חיפוש מתקדם לפי רישיון: תחת "כלי חיפוש" יש אפשרות לסנן תוצאות לפי זכויות שימוש.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s